Akıllı konutlar ancak akıllı şehirlerle bütünleşirse, hayatı kolaylaştırır

Asım Can Etkinlik 682 Kez Okundu
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, akıllı şehirlerin ve akıllı konutların gelecek zaman diliminde daha çok konuşulacağını, insan hayatına daha çok gireceğini belirterek, “Hizmet verdiğimiz kesimlerin alım gücünü etkilemeyecek derecede teknolojik imkânlardan faydalanarak, insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek değerlere önem ve öncelik veriyoruz.” dedi.
Yenilikçi, çevre dostu, çözüm odaklı ve daha yaşanabilir bir kent yaşamı üzerine yapılan çalışmaların değerlendirildiği, akıllı şehir alanında proje üreten ve yatırım yapmak isteyen kesimleri bir araya getirecek Smart City Expo İstanbul (İstanbul Akıllı Şehir Kongre ve Fuarı) Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültür AŞ'nin organizasyonunda Türkiye Belediyeler Birliği ile Marmara Belediyeler Birliğinin desteğiyle 6'ncısı ilk defa Türkiye'de düzenlenen kongrenin açılışında konuşan Özçelik, teknolojideki gelişmelerin baş döndürücü hızla devam ettiğini kaydederek, özellikle bilgisayar ve İnternet ile birlikte yaşamın her alanına giren teknolojinin mekan ve şehirle de entegre edilerek, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını değiştirdiğini söyledi.

 

Akıllı şehirlerin, yaşamı her alanda kolaylaştırdığını, verimliliğinin yüksek olduğunu, teknik bir süreçle birlikte toplumsal ve kültürel bir dönüşümü de ifade ettiğini dile getiren Özçelik, bilim ve teknoloji ile amaçlananın insanların mutluluğu ve refahı olduğunu aktardı. Özçelik, “Dolayısıyla akıllı şehirler, yalnızca teknik bir süreci değil, aynı zamanda sosyal değerlere önem veren ve bu konuda altyapıyı hazırlayan bir süreci de kapsamalıdır. Diğer ifadeyle, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmeye odaklanmış, teknolojinin sadece araç olduğu ve entegre çözümlerin üretildiği bir yapı ele alınmalıdır.” diye konuştu.

 

TOKİ'nin ürettiği konutlarla “akıllı kent” kavramında önemli bir tarafı temsil ettiğini dile getiren Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu açıdan konutlar, akıllı şehirlerin de temel unsurudur. Akıllı konutlar ancak akıllı şehirlerle bütünleşirse, hayatı kolaylaştırır; daha tasarruflu, konforlu, güvenli ve çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilen bir anlam ve işlerlik kazanır. Akıllı şehirler, enerjiden ulaşıma, su tüketiminden çöpün yeniden değerlendirilmesine kadar her alanda dijital bir yaşamı hedeflemeli, konutla olan entegresi iyi planlanmalıdır. Akıllı enerji, akıllı ulaşım, akıllı teknoloji, akıllı sağlık hizmetleri, akıllı altyapı, akıllı yönetişim ile bu süreç doğru planlanmalı ve yürütülmelidir. Özellikle son yıllarda bilgisayar ve İnternetin gelişmesiyle birlikte, başta özel sektör olmak üzere, kamu idareleri ve vatandaşlarımızın dijital yaşam konusunda büyük bir arzu ve istek içinde oldukları görülmektedir. Devletimizin bu konuda ciddi çalışmalarının olduğunu görüyoruz.”

 

Özçelik, hükümetin ayrıca gerekli altyapı çalışmalarını geliştirecek tedbirleri aldığını ve bu konuda uzun vadeli eylem planları yürüttüğünü söyledi.

 

Özçelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaşamı kolaylaştıracak ve hizmetlere erişimi hızlandıracak ciddi çalışmalar yürüttüğünü ve akıllı şehir kavramında önemli bir yol aldığını anlattı.

 

Sosyal konut üreten bir kuruluş olarak, akıllı şehirlerin ve akıllı konutların gelecek zaman diliminde daha çok konuşulacağını, insan hayatına daha çok gireceğini ve sektörün de buna göre kendi tasarımını revize edeceğini dile getiren Özçelik, bu konuyu çok önemsediklerini vurguladı.

 

Özçelik, “İdare olarak da hizmet verdiğimiz kesimlerin alım gücünü etkilemeyecek derecede teknolojik imkânlardan faydalanarak, insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek değerlere önem ve öncelik veriyoruz.” diye konuştu.

 

İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında evlerin yenilendiğine de dikkati çeken Özçelik, bu yenileme sırasında kentsel dönüşüm projelerinde akıllı şehir kavramının içine giren asgari hususlara yer verilmesinin önemli olduğunu bildirdi. 

Haberi Yorumla

Yorumlar

HABER
etkinlik
“İntörn Mühendislik müthiş bir uygulama”
“İntörn Mühendislik müthiş bir uygulama”

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen İntörn ...

HABER
etkinlik
Kartal 20 Milyar Dolar Gayrimenkul Hacmine Ulaştı
Kartal 20 Milyar Dolar Gayrimenkul Hacmine Ulaştı

Gayrimenkul devlerinin buluşma noktası Kartal, ‘yerinde ve birlikte dönüşüm’ modelleriyle ...

HABER
etkinlik
İstanbulda Kentsel dönüşüm için bilgilendirme projesi
İstanbulda Kentsel dönüşüm için bilgilendirme projesi

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Türk Ytong işbirliği ile geliştirilen "Sarı Işık: ...

HABER
etkinlik
Kartal Bölge Platformu, Paten Festivali Düzenliyor
Kartal Bölge Platformu, Paten Festivali Düzenliyor

Gayrimenkul sektörünün devleri AND Gayrimenkul, DAP Yapı, DKY İnşaat, İş GYO ve Metsan ...

HABER
etkinlik
Akıllı konutlar ancak akıllı şehirlerle bütünleşirse, hayatı kolaylaştırır
Akıllı konutlar ancak akıllı şehirlerle bütünleşirse, hayatı kolaylaştırır

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, akıllı ...

HABER
etkinlik
Erken Cumhuriyet Dönemi İstanbul Planlaması
Erken Cumhuriyet Dönemi İstanbul Planlaması

Mimarlık ve şehir tarihçisi Prof. Dr. Murat Gül, “Erken Cumhuriyet Dönemi İstanbul ...

Etiketler

akıllı şehirler fuarı
akıllı şehirler kongresi
akıllı konutlar
akıllı kent

ProjeBegen.Com : Konut Projeleri Platformu © 2018-2019