Parke seçerken nelere dikkat edilmeli?

Asım Can Dekorasyon 726 Kez Okundu
Zemin dekorasyonunda sık kullanılan parkenin, yüksek maliyetli ve tamiratının kolay olmaması nedeniyle vatandaşın satın alma sürecinde zaman zaman problem yaşadığı belirtildi. Hüni Parke Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kaya, parke döşerken zemine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hüni Parke Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kaya, zemin dekorasyonunda parke kullanmanın vazgeçilmezliğinin sürdüğünü belirtti. Parkenin, yüksek maliyetli ve tamiratının kolay olmaması nedeniyle vatandaşın satın alma sürecinde yanıltıldığını söyleyen Kaya, “Hem estetik, hem de teknik açıdan ahşabın yarattığı sıcaklığı hissetmek isteyenler parkeden vazgeçemiyorlar. Hatta bu nedenle seramik firmaları ahşap desenli ürünleri piyasaya sunmak zorunda kaldılar.  Piyasada pek çok parke firması ve pek çok ürün markası var. Parke uzun yıllar kullanılacağından, yüksek maliyetli bir ürün olduğundan ve tamiratı kolay olmadığından insanlar firma seçerken zorlanıyor. Hele son zamanlarda görülen benzer ürünlerdeki geniş fiyat yelpazesi çok kafa karıştırıyor” dedi.

Parkenin döşeneceği zeminin uygun bir şekilde hazırlanması ve kullanıcıların iyi eğitilerek mekanda yaşarken gerekli şartları yerine getirmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kaya, “Gerek masif veya lamine parke, gerekse laminat seçimi doğru yapılmazsa, daha sonra ortaya çıkabilecek sıkıntıları telafi etmek için çok büyük masraflara girişmek gerekebilir. Bu nedenle iyi ve tecrübeli bir mimarla çalışmak kadar;  güvenilir ve konusunda uzman bir parke firması ile işbirliği yapmak da çok gereklidir. Bu arada kullanıcıların kişisel tercihleri de dikkate alınmalıdır. Ahşabın doğal dokusunu hissetmek isteyenler için fırçalı yüzeyler; parlak ve matlık tercihine göre cila veya yağ uygulamalı ürünler;  dekorasyona ve bütçeye bağlı olarak dar veya geniş ürünler tercih edilebilir” şeklinde konuştu.

 “Parke döşerken zemine dikkat”

Her mekana parke yapılabileceğini fakat doğru malzemenin seçilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Kaya şunları kaydetti: “Konutunuza mı, bir ofise mi veya üzerinde çok hareket olan, halka açık bir mekana mı parke seçeceksiniz? Bunların hepsine parke yapılabilir, yeter ki doğru bir malzeme ve o malzeme üzerindeki üst bitiş işlemi uygun seçilsin. Hüni Parke olarak tüm ihtiyaçlara ve şartlara bağlı gerekecek her çeşit ürünün satışını yapıyor, hatta stokta bulunduruyoruz. O nedenle, müşterilerimize ön yargısız, ihtiyaçlarına en uygun malzemeyi sunabilme esnekliğine sahibiz. Laminatlar uluslararası standartlara ve dayanıklılık derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Konutlar ve yatak odaları için 21. veya 23. sınıf yeterli olurken (AC1, AC2); ofisler ve işyerleri için 31. 32. hatta 34. sınıf laminatlar (AC3,AC4 ve AC5) tavsiye edilmektedir. Seçim kıstasları için sadece dayanıklılık direnci değil, parkenin taşıyıcı tabakasının özellikleri, kilit kalitesi, üretici firmaların performansı gibi özellikler de değerlendirilmelidir.

Parke döşenecek mekanın zemininin önceden, parkeye uygun şekilde ve iyi hazırlanması çok önemlidir. Uzun yıllar yer döşemesinin iyi bir performans gösterebilmesi için birinci şart budur. O nedenle birlikte çalışmayı tercih edeceğiniz parke firmasının uygulama konusunda da tecrübesinin olması bu açıdan çok önemlidir. Örneğin parkenin yapıştırılarak uygulanacağı zeminler ile yerden ısıtma sisteminin bulunduğu mekanların şapları standartlardan taviz vermeden hazırlanmalıdır. Yerden ısıtma sistemi bulunan mekânlara döşenecek parkenin seçimi kadar, zeminin hazırlanması için uygulanması gereken prosedürler de çok önemlidir. Biz yerden ısıtması olan mekanlar için lamine parkeyi önerirken; wenge, akçaağaç gibi genleşme katsayısı yüksek ağaçları riskli görerek kesinlikle uygulamıyoruz. Gerekirse siparişi kabul etmiyoruz. Sözün özü, biz parke almak isteyenlere; güvenilir, tecrübeli, bol çeşit ve stokla çalışan bir partner seçmelerini tavsiye ediyoruz”.

   

Saygılarımla | Best Regards, Remzi Kalafat | Medya İlişkileri YönetmeniLeon-İstanbul İletişim Danışmanlığı 

GSM: 0 555 756 74 42

Tel: 0 212 247 20 82 

Web: www.leonistanbul.com


Haberi Yorumla

Yorumlar

HABER
dekorasyon
Ağaçtan Motosiklet Yaptı
Ağaçtan Motosiklet Yaptı

Kastamonu’da makine mühendisi Celal Özcan'ın ağaçtan yaptığı motosiklet, Kastamonu Ahşap ...

HABER
dekorasyon
Yeni Evlenecek Çiftler Ev Döşerken Nelere Dikkat Etmeli?
Yeni Evlenecek Çiftler Ev Döşerken Nelere Dikkat Etmeli?

Evlenecek her çift için nişanlılık döneminin sonlarında zamanlarının önemli bir ...

HABER
dekorasyon
Easystone, Mekanlara Doğallığı Taşıyor
Easystone, Mekanlara Doğallığı Taşıyor

İnşaat sektöründe, uygun maliyetli, uygulama üretkenliğinin yüksek ve kolay olması aynı ...

HABER
dekorasyon
Hazır ofislere talep artıyor
Hazır ofislere talep artıyor

Maliyetleri düşürmek, trafikten kurtulmak isteyen şirketler hazır ofisleri tercih ediyor. ...

HABER
dekorasyon
Mobilyanın dünya devi Natuzzi Türkiye'de
Mobilyanın dünya devi Natuzzi Türkiye'de

Dünyanın en ünlü mobilya markası olarak bilinen Natuzzi, Fatih Kıral Mobilya ev sahipliğinde ...

HABER
dekorasyon
 Teknolojiyi Evinize Uyarlamak İçin Harika Tüyolar
Teknolojiyi Evinize Uyarlamak İçin Harika Tüyolar

İşte Will Taylor'dan teknolojiyi evinizde kusursuz bir şekilde uygulamanın ve yaşam ...

Etiketler

parke seçimi
hüni parke

ProjeBegen.Com : Konut Projeleri Platformu © 2018-2019